Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dziś 2 kwietnia. Tego dnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (z angielskiego World Autism Awareness Day, WAAD). My z tej okazji przygotowaliśmy specjalnie dla Was 24 fakty na temat autyzmu. Zapraszamy.
1. Termin ten pochodzi od greckiego słowa „autos”, co oznacza „jaźń”, autyzm dosłownie oznacza „sam”.
2. Zaburzenie spektrum autyzmu dotyka wszystkich narodowości, wszystkich wyznań, wszystkich religii, wszystkich ras i obu płci.
Nie różnicuje ani nie wpływa tylko na jedną grupę.
3. Pod koniec lat 90-tych zmieniono terminy diagnostyczne, aby uniknąć stygmatyzacji. Teraz właściwym wyrażeniem jest „osoby z autyzmem lub zaburzeniem ze spektrum autyzmu” (ASD).
4. Zaburzenie ze spektrum autyzmu jest zaburzeniem rozwojowym (a nie chorobą!), które na ogół pojawia się przed ukończeniem 3 roku życia.
5. U chłopców rozpoznanie ASD jest prawie 5 razy większe niż u dziewcząt.
6. Im wcześniej zaburzenie ze spektrum autyzmu jest diagnozowane, tym lepiej. Wczesna diagnoza i podjęta terapia pomaga poprawić jakość życia osób z ASD.
7. Wczesne interwencje oparte na wybranym modelu terapeutycznym mają pozytywny wpływ na niektóre dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu a u innych nie powodują znaczących postępów.
8. Wczesne usługi muszą być oparte na indywidualnych potrzebach dzieci i stylach uczenia się. Usługi dla dorosłych z ASD muszą być zindywidualizowane.
9. Obecnie nie ma żadnego medycznego sposobu „leczenia” ASD.
10. Rodzice nie powodują i nie mogą powodować zaburzeń ze spektrum autyzmu. Chociaż wiele przyczyn ASD nie jest znanych, wiadomo, że zachowanie rodziców przed, w trakcie i po ciąży nie powoduje ASD.
11. Osoby z ASD mają deficyty komunikacyjne. Ważne jest rozróżnienie między językiem mówionym a deficytami ze sfery komunikacji społecznej.
12. Zaburzenie ze spektrum autyzmu nie jest zwyrodnieniowe ani degeneracyjne. Osoby z ASD mogą stale robić postępy. Najczęściej dzieje się tak, dzięki specjalistycznym, zindywidualizowanym usługom i możliwościom wspieranej integracji.
13. Bycie osobą niewerbalną w wieku 4 lat nie oznacza, że dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nigdy nie będą mówić. Badania pokazują, że większość nauczy się używać słów, a prawie połowa nauczy się mówić płynnie.
14. Dzieci i dorośli z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często bardzo przeżywają różne sytuacje, zdarzenia, ale brakuje im zdolności do spontanicznego rozwijania typowych zachowań empatycznych i społecznych. Osoby z ASD często chcą interakcji społecznych, tylko brakuje im zdolności do spontanicznego rozwijania skutecznych umiejętności w kontekście interakcji społecznych.
15. Jeśli bliźniak (jednojajowy) ma zaburzenie ze spektrum autyzmu, istnieje 60-96% szans, że drugi bliźniak będzie miał jakąś formę ASD.
16. Choroby współistniejące w spektrum autyzmu są powszechne i mogą obejmować: alergie, astmę, epilepsję, zaburzenia trawienne, zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu, zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia poznawcze i inne zaburzenia medyczne. Około 10% dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma także inne zaburzenie genetyczne, neurologiczne lub metaboliczne.
17. Każde dziecko z zaburzeniem ze spektrum autyzmu jest wyjątkową osobą; osoby z ASD różnią się tak bardzo od siebie, jak wszyscy ludzie. Dzieci i dorośli z ASD mogą rozmawiać lub wchodzić w interakcje z innymi. Mogą mieć dobry kontakt wzrokowy. Mogą być werbalne lub niewerbalne. Mogą być bardzo bystrzy, mogą mieć ponadprzeciętną inteligencję, przeciętną inteligencję lub deficyty poznawcze.
18. Hiperleksja czyli umiejętność czytania powyżej poziomu związanego z danym wiekiem rozwojowym, często towarzyszy zaburzeniu ze spektrum autyzmu. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą być bardzo kreatywne i dość łatwo znajdują swoje pasje. Często przejawiają różnorakie talenty związane ze swoimi zainteresowaniami.
19. Badacze i klinicyści wysuwają hipotezę, że objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu u mężczyzn i kobiet mogą znacząco różnić się.
20. Niestety prowadzi to do tego, że wiele kobiet nie jest zdiagnozowanych w odpowiednim czasie.
21. Różnice w objawach związanych z płcią, stwierdzono w obszarach rozumienia kontekstu społecznego, komunikacji społecznej i wyobraźni społecznej.
22. Kobiety z ASD są aktualnie najczęściej badaną grupą.
23. Niestety wiele usług przysługujących uczniom z mocy prawa nagle kończy się po ukończeniu przez nich szkoły.
24. Powszechnie spekuluje się, że Albert Einstein, Isaac Newton czy Andy Warhol byli w spektrum autyzmu.
Komentarze
Prześlij komentarz